Aklınıza takılan tüm sorular için videoyu izlemenizi öneriririz.

Lazer Epilasyon ne demektir? Nasıl çalışır?

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın hızlı, kalıcı ve bilimsel bir yoludur. Yapılan klinik çalışmalarda, epilasyon lazerleri ile %50-90 oranında kıl yok edilebildiği gösterilmiştir. Epilasyon sırasında lazer ışığı cilde zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere nüfuz eder. Kıl kökü tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşerek kıl kökünü tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Kalıcı epilasyon için kıl kökünün papilla denilen kısmının yok edilmesi amaçlanır. Koyu renkli ve kalın tüyler ısıyı daha iyi tuttukları için lazer ile tedavileri daha başarılıdır.

Lazer ne demektir? Ne işe yarar?

Lazer, tek renk ya da belli bir dalga boyunda ışık üreten cihazdır. Dermatolojide kullanılan lazerler istenilen hedef tarafından emilebilen yüksek enerjili ışık yayarlar. Değişik hedefler için değişik dalga boyları kullanılır. Epilasyondaki hedef kılın yapısındaki melanin pigmentidir.

Lazer Epilasyonda hassas denge, hangi cihazın kullanılacağına nasıl karar verilir?

Lazer epilasyonun zor kısmı; derideki melanin pigmentine zarar vermeden kılın gövdesindeki melanin pigmentini hedeflemektir. Bu yüzden lazer ışığının kılı ısıtacak kadar ancak çevresindeki deriye zarar vermeyecek kadar uzun olması gerekmektedir. Hastanın cilt rengi koyulaştıkça; kılın etrafındaki deriye zarar verme olasılığı da artmaktadır. Bu sebeple epilasyon için 3 farklı lazer tipi geliştirilmiştir. (Diode, Alexandrite, Nd-YAG) Hangi cihazın kullanımının hasta için uygun olacağı, hastanın cilt rengine ve kıl tipine göre uzman hekim tarafından belirlenmelidir. Bu yüzden lazer epilasyon yapılan kliniklerde her üç cihazın da bulunması önemlidir.

Lazer Epilasyonda sadece doğru cihaz yeterlimidir?

Sadece doğru ve iyi bir lazer epilasyon cihazı kullanmak yeterli değildir. Lazerlerin dalga boyunun yanı sıra atış süresi, enerji yoğunluğu, spot çapının da kişiye, bölgeye, kılın rengine özel ayarlanarak kullanılması gerekir. Yoksa en iyi aletler bile doğru kullanılmadığında hem etkili olmaz hem de komplikasyon riski artar. Uygulamalar sırasında kıl özelliği değiştiği için kullanılan parametrelerde de değişiklikler gerekir. Bu nedenle uygulama deneyimli ve bilgili uzman hekimler tarafından ya da bu hekimlerin kontrolünde yapılmalıdır.

Lazer Epilasyon yaptırmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle uzman doktor tarafından kişinin değerlendirilmesi gerekir. Tüylenmenin hastalıkla ilişkili olmasından şüphelenilirse nedeni araştırılmalıdır. Hormonal problem varsa tedavi ile bu problemin çözümlenmesi şarttır. Aksi taktirde yanıt alınması ihtimali çok azdır. Ayrıca, tedaviye başlamadan önce tüyler sarartılmamış, cımbız veya iple alınmamış olmalıdır.

Lazer Epilasyon kimlere ve hangi bölgelere uygulanabilir? Lazer Epilasyon uygulaması nasıl yapılır?

12 yaş ve üzeri herkese ve tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir. Hamilelerde yeterli çalışma olmadığı için uygulama tartışmalıdır. Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Bronzlaşmış olmak lazer seansını ertelemeyi gerektirir.
Tüylerin uzun olması gerekli değildir fakat lazerden etkilenebilmesi için köklerin var olması şarttır. Bu nedenle yüzdeki tüyler 1-2 hafta, vücuttaki tüyler 3-4 hafta içinde ağda, cımbız veya iple alınmamış olmalıdır. Tüyler uzun ise gereksiz enerji kaybını önlemek için kısaltılır ve bölge lazer ışığı ile taranır. Kökleri etkilenen tüyler uzamaya devam eder ve 1-3 haftada deriden atılırlar.

Lazer epilasyon kaç seans uygulama gerektirir ?

Kılların renklerinde, kalınlıklarında, derinliklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir. Bu nedenle kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir. Ortalama olarak vücut için 3-8 seans yeterli iken, yüz için 8-10 seansda azalma sağlansa da kıllanma devam ettiği sürece lazere gereksinim de devam eder. Kıl rengi, kıl kalınlığı, deri rengi, uygun dozun tolere edilebilmesi, kıl derinliği, uygulama bölgesi ve kişinin hormonal yapısı seans sayısını ve başarı oranını etkiler.

Lazer Epilasyon seans aralıkları ne kadardır?

Seans aralıkları bölgeye göre değişmektedir. Yüz bölgesinde ortalama 4-8 hafta, gövde kıllarında 8-12 hafta aralıklarla yapılması uygundur. Daha sık yapılmasının bir faydası yoktur hatta olgun fazdaki kılları yakalama olasılığını azaltarak olumsuz etkileyebilir. Seans sayıları arttıkça kıl olgunlaşması gecikeceği için seans aralıkları daha da uzatılabilir. Çalışmalar kalıcı kıl kaybı için en az 4-6 seans tam taramanın gerekliliğini göstermiştir. Kıllar bitmiş gibi bile görünse seans aralıkları uzatılarak bu seans sayılarının tamamlanması başarı oranını artıracaktır.

Lazer Epilasyon tedavisi sonrası iz kalır mı?

Tedavi sonrasında 5-10 dakika bazen 1-2 gün süren kızarıklık olabilir ancak bu durum geçicidir. Esmerlerde ışığın, cildin üst tabakasındaki melanin pigmentlerinden de emilmesinden dolayı, ciltte yanık ve sonrasında leke ya da iz kalma riski her zaman mevcuttur. Bu risk Nd-YAG ya da Diod lazerlerde yok denecek kadar azdır. Oluşan lekeler ortalama 1-6 ay içinde tamamen geçer. Lekelerin kendiliğinden geçmediği dirençli durumlarda peeling, mezoterapi, Erb-Yag lazerler kullanılabilir.

Lazer Epilasyon güvenli midir?

Lazerin ürettiği enerji bir dalga boyu ışıktır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Örneğin röntgen ışınları vücutta radyasyon gibi artık bırakmaktadır ve belirli bir zaman içerisinde çok alınırsa risk doğurabilir. Ancak lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık ve kanserojen etkisi yoktur dolayısıyla güvenlidir. Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve kalıcı etkisi, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA, Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Genital Bölge lazer epilasyon yaptırmak kısırlığa sebep olur mu?

Kısırlık asla söz konusu değildir. Yumurtalıklara lazerin etki etme ihtimali yoktur.

Hangi Lazer Cihazıyla Genital Bölge Yapılmalıdır?

Yıllardır süregelen Alexandrite lazer ile epilasyon artık yerini çok daha konforlu olan Buz lazer ütüleme epilasyon yöntemi olan Soprano lazer cihazlarına bırakmıştır, 810nm dalga boyundaki diode lazer, bunun en başlıca sebebi, acı ve ağrının en minimale inmesi hatta ortadan tamamen kalkmış olmasıdır. Seans süreleri bu teknolojiyle yapılan uygulamalarda 10 dakikaya kadar düşmüştür ve ortalama 8 haftada bir uygulama yapılması gerekmektedir, toplamda 4 – 6 seansda çok tatmin edici sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir.

Kaç Seans da başarılı sonuç alınır?

Lazer epilasyon denildiğinde kadınların en çok şikayetçi olduğu alan genital bölge dir. Diode lazer teknolojisiyle uygulama yaptırıldığında, Üst genital bölge ve kasıklarda dökülme oranı oldukça yüksektir, ancak alt bölgede hormonal durumdan dolayı dökülme daha zor ve uzun zaman alabilmektedir.

Overlay Container Column 1

Wesce sit amet porttitor leo. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Quisque interdum, nulla sit amet varius dignissim Vestibulum pretium risus

Overlay Container Column 2

Wesce sit amet porttitor leo. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Quisque interdum, nulla sit amet varius dignissim Vestibulum pretium risus

Overlay Container Column 3

Wesce sit amet porttitor leo. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Quisque interdum, nulla sit amet varius dignissim Vestibulum pretium risus

© MMa 2017